Warsztaty prawne przeprowadzone w LO w Sierpcu.

W dniu 16 marca 2017 r. Fundacja Togatus Pro Bono przeprowadziła „Warsztaty prawne” z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.

Zajęcia, które w imieniu Fundacji poprowadziła radca prawny/mediator Katarzyna Skarżyńska, rozpoczęły się o godz. 8.00 i trwały dwie godziny lekcyjne. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej o profilu humanistycznym, w łącznej liczbie 53 osób.

W ramach pierwszej godziny zajęć młodzież zajęła się problematyką definicji tego, czym tak naprawdę jest prawo. Prowadząca zajęcia starała się uświadomić interlokutorom, iż każdego dnia mają bezpośrednią styczność z prawem i jest to ta dziedzina, która przenika sferę życia dnia codziennego, czasami nawet w dość prozaicznych czynnościach. Słuchacze w grupach przygotowywali hasłowe skojarzenia dotyczące prawa. Następnie uczniowie zostali zapoznani z poszczególnymi gałęziami prawa. Wszystkim grupom przydzielono zadania w formie kazusów do ich opracowania oraz wskazania, jakiej gałęzi prawa zagadnienia dotyczą. Koniec pierwszej części zajęć został poświęcony problematyce korzystania z internetu, w tym komunikatorom społecznościowym typu facebook oraz snapchat. Poruszono również kwestię dotyczącą utrwalania i umieszczania „w sieci” różnego rodzaju treści i fotografii.

Druga godzina lekcyjna została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich uczniowie zostali zaznajomieni z kwestią projektu nieodpłatnej pomocy prawnej, osób uprawnionych do korzystania z takiej pomocy oraz zakresu zagadnień, które obejmuje nieodpłatna pomoc prawna. Następnie została omówiona tematyka mediacji, w tym zasad postępowania mediacyjnego oraz zostały udzielone przez prowadzącą praktyczne wskazówki na temat mediacji. W drugiej części zajęć uczniowie przeprowadzili ćwiczenia w grupach. Każda z grup otrzymała zadanie przeprowadzenia mediacji. Losowo wybrany uczeń z danej grupy wcielił się w rolę mediatora, a pozostałe osoby przybrały szaty stron mediacji oraz ich pełnomocników.

Warsztaty należy uznać za udane. Młodzież bardzo chętnie współpracowała z prowadzącą, zadawała pytania i była bardzo aktywna. Liczymy na kolejne tego typu owocne spotkania.