Meeting Prawniczy – Warszawa, 11 marca 2017 rok

11 marca 2017 r., w Warszawie miał miejsce zorganizowany przez Fundację Togatus Pro Bono oraz Grupę Prawną Togatus pierwszy Meeting Prawniczy. Celem spotkania, w którym uczestniczyli współpracujący z Fundacją prawnicy z całej Polski, było omówienie działalności punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, wzajemna wymiana doświadczeń i analiza problemów wynikających z funkcjonowania punktów. Fundacja Togatus Pro Bono prowadzi punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej od 2016 r. W pierwszym roku były to 33 punkty, a w roku bieżącym ich liczba zwiększyła się ponad dwukrotnie i obejmuje już 80 punktów, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Największą liczbę punktów Fundacja prowadzi w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Analiza funkcjonowania punktów wywołała ożywioną dyskusję. Jej uczestnicy zwracali uwagę na pojawiające się w ich działalności problemy, które koncentrują się głowie w dwóch płaszczyznach. Pierwsza wiąże się z lokalami przekazywany przez samorządy na prowadzenie punktów, które zdaniem prawników nie zawsze umożliwiają swobodny kontakt z klientami. Druga kwestia dotyczyła dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej. Uczestnicy spotkania podkreślali, że krąg podmiotów uprawnionych do porad został przez ustawodawcę określony zbyt restrykcyjnie, a co się z tym wiąże wiele osób nie spełnia warunków do uzyskania bezpłatnej porady. Ponadto, zdaniem współpracujących z Fundacją prawników, wzmocnieniu powinny uleć działania promujące punkty nieodpłatnej pomocy, często bowiem mieszkańcy powiatów nie wiedzą o istnieniu tej formy poradnictwa. Działania te wymagają aktywności trzech zaangażowanych w nieodpłatną pomoc prawną podmiotów – państwa, samorządów oraz podmiotów obsługujących punkty.

Kolejna część spotkania poświęcona została przedstawieniu bieżącej działalności Fundacji, której aktywność koncentruje się nie tylko na prowadzeniu punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Przedstawione zostały założenia programu edukacyjnego, którego celem jest wzmocnienie potencjału obywatelskiego społeczeństwa, poprawa świadomości prawnej wśród obywateli. Realizacja programu następuje poprzez program konwersatoriów, artykułów edukacyjnych umieszczanych na portalu Fundacji, a także uczestniczenie w przedsięwzięciach lokalnych. Ostatnim punktem było omówienie planów wydawniczych Fundacji.


A- A A+
A A A