Ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – podsumowanie pierwszego miesiąca działań Fundacji

W dniu 2 stycznia 2017 r. Fundacja Togatus PRO BONO rozpoczęła realizację zadania publicznego pod nazwą „udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej” w ramach Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. W pierwszym miesiącu funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie całego kraju, adwokaci i radcowie prawni, prowadzący doradztwo z ramienia Fundacji, udzielili łącznie 933 porady prawne.

Podstawowe problemy, z którymi zgłaszali się zainteresowani, dotyczyły kwestii pozbawienia władzy rodzicielskiej, alimentów, podziału majątku, spraw spadkowych oraz zaległości kredytowych.
Prawnicy prowadzący doradztwo najczęściej udzielali informacji o obowiązującym stanie prawnym, o tym jak rozwiązać daną kwestię, jakkolwiek zdarzały się sytuacje, że pomagali również wypełnić wniosek czy sporządzić np. projekt pozwu o alimenty.
W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonych przez Fundację, najczęściej pojawiały się osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej i osoby powyżej 65. roku życia.
Fundacja w miesiącu styczniu rozpoczęła również realizację projektu dotyczącego konwersacji i prelekcji edukacyjnych z zakresu rudymentarnej wiedzy prawnej dla uczniów szkół średnich. Zajęcia zostały przeprowadzone na terenie miasta Gdyni, w powiecie drawskim oraz powiecie krapkowickim. W tym tygodniu miały również miejsce konwersacje na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego, powiatu augustowskiego, powiatu brodnickiego, powiatu iławskiego, powiatu krotoszyńskiego oraz powiatu sulęcińskiego. Tematyka wystąpień dotyczyła problematyki naruszenia dóbr osobistych w Internecie. W trakcie prowadzonych warsztatów omawiane były obligatoryjne elementy pisma procesowego na przykładzie pozwu o naruszenie dób osobistych. Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadawała pytania i starała się odpowiadać na stawiane przez prowadzących pytania. Największe zainteresowanie wśród młodych słuchaczy wzbudziła niewątpliwie tematyka naruszenia dóbr osobistych w internecie na przykładzie portalu społecznościowego Facebook. Nie brakowało również pytań o zawody radcy prawnego i adwokata, wzajemne różnice pomiędzy tymi zawodami oraz czas trwania poszczególnych aplikacji.


A- A A+
A A A